×
TR EN
KAYÜ Anasayfa
İNŞAAT
İNŞAAT BÖLÜMÜ
Kayseri Üniversitesi MYO İnşaat Bölümü İnşaat Teknolojisi Programı olarak 1991 yılında ”YÖK-Dünya Bankası 2. Endüstriyel Eğitim Projesi” kapsamında eğitime başlamıştır.
 
Eğitim süresi 2 yıl olan İnşaat Teknolojisi Programında, Temel derslerle birlikte mesleki dersleri ve  proje çalışmalarını  laboratuvarlarda uygulamalı eğitim alarak görmektedirler. Öğrenciler aldıkları mesleki bilgilerini pekiştirmek için kamu veya özel sektörde inşaatla ilgili kuruluşlarda 1.Sınıf sonunda 20 gün, 2.Sınıf sonunda 20 gün olmak üzere toplam 40 gün staj yapmak suretiyle İnşaat Teknikeri olarak mezun olmaktadır.
 
Mezunlar, Kamu ve özel sektördeki inşaat kurumlarında önemli bir teknik eleman ihtiyacını karşılamaktadır. Gerek kamu kuruluşlarının Etüd proje bürolarında planlama proje hazırlama aşamalarında ve denetimlerinde , Proje uygulamasında şantiyelerde, Laboratuvarlarda test ve raporlandırmalarda, gerekse özel sektör Bürolarda proje hazırlama şantiye uygulamalarında İnşaat Teknikeri olarak görev yapmaktadır. Yapı denetim firmalarında aynı unvanla önemli bir teknik eleman ihtiyacını karşılamaktadır. Kamu sektörüne istihdamında; Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) giren mezunlar İnşaat Teknikeri olarak atanabilmektedirler.
 
Programımızdan mezun olan öğrenciler ÖSYM’ye başvurarak Dikey Geçiş Sınavına girebilirler ve başarılı oldukları takdirde; İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Yapı Öğretmenliği, Çevre Mühendisliği ve ilgili bölümlerine dikey geçiş yaparak lisans eğitimi yapabilirler.